Wielu inwestorów zastanawia się nad tym, czy bardziej opłacalne jest kupienie mieszkania na rynku pierwotnym czy na rynku wtórnym. Nieruchomości mieszkaniowe na rynku pierwotnym to zupełnie nowe lokale, które mogą być oddane w stanie surowym lub w stanie deweloperskim tzw. „pod klucz”. Druga opcja przewiduje wykończenie mieszkania przy użyciu standardowych produktów deweloperskich, jakich jak ceramika, kolory ścian, okien itp. Nie każdy inwestor może być zadowolony z wyboru materiałów i czasami bardziej opłacalna okaże się wersja lokalu w stanie surowym.
Nowoczesna architektura tworzy mieszkania funkcjonalne i estetyczne, w których stawia się głównie na rozbudowaną strefę dzienną. Sypialnie są zdecydowanie mniejsza, ale dzięki systemowi zabudowy mogą być doskonale wykorzystane i zagospodarowane.
Mieszkania na rynku wtórnym to zwykle mieszkania starego typu, w których rozkład poszczególnych pomieszczeń nie jest już tak bardzo funkcjonalny. Niemniej jednak są to mieszkania zdecydowanie tańsze, w których można przeprowadzić generalny remont i przystosować je do własnych potrzeb.